|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | 15.6'' |
| Operating System: | Windows |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency




| Product Form | 15.6 inch Full-rugged Notebook |
| Material | / |
| Dimension | 407*305.8*45.5mm(Host) |
| Weight | 3.3kg |
| Product Color | Black |
| CPU | 11th Generation Intel Tiger Lake UP3 -28W i5-1135G7 Processor 4-core 8-thread, 10nm process (base frequency 2.40GHz, maximum frequency 4.2 GHz) Optional I7-1165G7 (base frequency 2.80 GHz, maximum frequency 4.7 GHz) |
| GPU | Gen 12 Intel® Iris® Xe Graphics, up to 96EU (GPU1.3G) |
| Memory | RAM 16GB(optional: 32GB) SSD 256GB(optional: 512GB/1TB) |
| Mechanical Hard Disk | Optional: HDD |
| TPM | Built-in, TPM2.0 SLB9670VQ2.0 |
| Hall Wwitch | Hall |
| Operating System | Windows 11 Pro Optional: Windows 11 Home/ Windows 10 IOT |
| Display | Type: FHD Size: 15.6 inch 16:9 Resolution: 1920*1080 Brightness: 700cd/m2 |
| Touch Panel | NA |
| Camera | Front 2.0MP |
| Buttons | Power *1; Reset *1 (Pinhole key, One button reset); P Key *1 (One button off screen or on) |
| Speaker | 8Ω/1W *2 |
| Microphone | Internal Digital MIC *2 |
| Battery (Built-in) | Build in Lithium-ion polymer battery; 7.4V/1750mAh 0.5hours ( 50% volume sounds, 200 nits brightness, 720P HD video display by default ) |
| Battery (Hot Swap) | Removable Lithium-ion polymer battery; 7.4V/6300mAh 7hours ( 50% volume sounds, 50% screen brightness, 1080P HD video display by default ) |
| WIFI | WIFI 6 802.11a,b,d,e,g,h,i,k,n,r,u,v,w,ac,ax |
| Bluetooth | BT5.1 (BLE) class1 Transmited distance:10m |
| 2G/3G/4G | Optional, M.2 LTE-FDD: B1/3/5/7/8/20 LTE-TDD: B40 WCDMA: B1/5/8 GSM: 900/1800 |
| 5G | Optional, M.2 5G NR:n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n20/n25/n28/n38/n40/n41/n48*/ n66/n71/n77/n78/n79 LTE-FDD:B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12(B17)/B13/B14/B18/B19/B20/B25/B26/B28/B29/B30/B32/B66/B71 LTE-TDD:B34/B38/B39/B40/B41/B42/B43/B48 LAA:B46(2 x 2 MIMO) WCDMA:B1/B2/B3/B4/B5/B6/B8/B19 GNSS:GPS/GLONASS/ BeiDou(Compass)/Galileo |
| GPS | U-blox NEO-7 support satellite: GPS, Capture sensitivity: - 160 dBm, Cold start time: <50 seconds, hot start time: <28 seconds, frequency: 0.25 Hz, 10 MHz (configurable) Optional, GPS+Beidou, U-blox NE0-M8N-0 |
| NFC | Optional, NXP300 |
| Fingerprint | Built-in, SPI fingerprint (boot login) *1 |
| I/O Interface | USB 2.0 *1 |
| USB 3.0 *3 | |
| ∮3.5mm standard earphone jack *1 | |
| HDMI *1(type-A) | |
| SD Card *1 | |
| SIM Card *1 | |
| DC 19V 3.42A Power connector *1 | |
| DB9 (RS232) *1 | |
| RJ45 (10/100/1000Mbps) *2 | |
| 5PIN Pogo Pin *1 (USB interface definition) | |
| Anti theft lock hole *1 | |
| Heat dissipation air outlet (right) *1 | |
| Left docking station, optional custom adapter PCIE X4 slot or HDD *1 | |
| Power Indicator | *1 The power on light is always blue, and the power off light is off |
| Baterry Indicator | *1 (Red and green) Charging red, full of green, low battery red light flashing, discharge does not light |
| HDD LED | *1 |
| Case Key Lock | *1 |
| 3G/4G Indicator | When 3G/4G is turned on, the light turns blue, and when 3G/4G is turned off, the light turns off |
| Adapter | AC100V~240V, Output 19V3.42A/65W has passed CE certification Optional: EU, US |
| Rugged Features | MIL-STD-810G: 1.22m drop |
| Working temperature: -20 °C to 60 °C | |
| Storage temperature: -30 °C to 70 °C | |
| Humidity: 95% Non-Condensing | |
| Certification | IP65 |
| CE, RoHS, CCC, Optional FCC | |
| MIL-STD-810G | |